Wcześniaki

Wcześniaki

Dzieci urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży określane są jako wcześniaki. W zależności od tego, na jakim etapie ciąży pojawią się na świecie ich stan oraz kondycja organizmu są coraz lepsze. Jednak za każdym razem, kiedy rodzi się wcześniak opieka nad nim odbywa się inaczej niż w przypadku dzieci urodzonych w terminie. Niemowlę, które zbyt wcześnie pojawiło się na świecie, wygląda nieco inaczej niż dzieci urodzone w 40. tygodniu ciąży. Skóra wcześniaka zdaje się być cienka, prześwitują przez nią drobne żyłki oraz naczynia krwionośne, co jest związane z niedostatecznym wykształceniem warstwy tłuszczu, a ramiona i plecy pokryte są meszkiem. Brzuch wcześniaka jest wydęty, a kończyny dolne i górne są napięte, wyprostowane, gdyż mięśnie są jeszcze usztywnione. Co ważne, wcześniak ma małą masę ciała – 500 g, jeśli urodzi się ok.

24. tygodnia i wówczas organy nie są w pełni wykształcone, 1500 g w 30. tygodniu i ok. 2000 g w 34. tygodniu ciąży. Oczywiście, jak w wielu innych przypadkach przedwczesny poród może dotyczyć matek, które rodzą pierwsze dziecko w młodym wieku (18-22 lata) oraz borykają się ze schorzeniami takimi jak chociażby: cukrzyca, zakażenie układu moczowego, cierpią na choroby nefrologiczne lub też zdiagnozowano u nich mięśniaki macicy. Ryzyko urodzenia wcześniaka wzrasta również, kiedy kobieta pali papierosy, spożywa alkohol. Poród przedwczesny może mieć również miejsce, jeśli mamy do czynienia z ciążą mnogą, poprzednie ciąże kończyły się poronieniem lub też porodem przed terminem. Jak już wcześniej wspomniono wcześniaki muszą zostać otoczone odpowiednią opieką. Zaraz po urodzeniu są przenoszone do inkubatorów, gdzie mają idealne warunki do rozwoju.

Oczywiście to, ile czasu noworodek spędzi w inkubatorze, zależy od jego stanu i w którym tygodniu ciąży pojawił się na świecie.

ealergia.com.pl
http://uczulenia.com.pl