Jak się nie ruszać?
Ćwiczenia fizyczne w ciąży mogą dać wiele korzyści – zarówno dla samej kobiety, jak i mającego się narodzić dziecka. Każda mama jednak doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że do wielu kwestii trzeba w ciąży podchodzić ze szczególną ostrożnością. Ćwiczenia oczywiście również zaliczają się do tej grupy.
Aby przyniosły oczekiwane rezultaty a nie stały się powodem do zmartwień, warto trzymać się kilku reguł. Pierwsza z nich mówi, aby nie obciążać za bardzo kręgosłupa, który i tak musi znosić coraz większy ciężar – do którego nie przywykł. Dotyczy to również postawy stojącej.
Pamiętaj, aby za bardzo nie wypinać brzucha i nie wyginać się zbyt mocno do tyłu lub do przodu. Dbaj o to, aby kręgosłup był prosty nawet wtedy, gdy kładziesz się lub wykonujesz ćwiczenia w klęku. Po drugie, unikaj robienia brzuszków i innych ćwiczeń, które mocno eksploatują tę partię mięśni.
Ta porada nie ma dużego wpływu na dziecko, ale może bardzo przydać się Tobie. Rozciągnięte mięśnie nie mogą bowiem wykonywać dużego wysiłku – grozi to ich nadwyrężeniem lub rozciągnięciem. Efekty takich ćwiczeń są bardzo trudne do zredukowania.
Czasem wymagają nawet pomocy chirurgicznej. Staraj się też pamiętać o tym, by nie ćwiczyć zbyt długo w pozycji stojącej. Wiele ćwiczeń posiada alternatywną formę w pozycji siedzącej lub leżącej.
Poza tym, zawsze miej na uwadze swój stan. Ciąża nie jest właściwym momentem na to, by pokonywać własne fizyczne granice. Jeśli zaczynasz odczuwać dyskomfort, jak najszybciej przerwij ćwiczenia.